علت سردردهای صبحگاهی

سردرد می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که با پیدا کردن عامل سردرد می توان آن را درمان کرد.

چرا صبح ها سردرد دارم؟

بسیاری از سردرد‌ها دارای خصوصیات منحصر به فردی است که یکی از آن‌ها زمان سردرد است؛ زمان، مکان، شدت و انتشار درد، عوامل تشدید کننده و عوامل تخفیف دهنده سردرد‌ها به این موضوع کمک می‌کند که نوع سردرد را تشخیص دهیم و متوجه شویم کدام سردرد اهمیت بیشتری دارد و خطرناک است. سردرد‌های صبحگاهی از جمله سردرد‌های با اهمیت هستند و حتما باید مورد توجه قرار گیرند، به ویژه زمانی که بیمار از خواب بیدار می‌شود و سردرد دارد، یعنی فرد شب بدون سردرد خوابیده و هنگامی که بیدار می‌شود، دچار این عارضه است.

رابطه فشار خون بالا و سردرد

عمدتا سردرد‌هایی که مربوط به فشار خون بالا هستند، در خواب ایجاد می‌شوند و معمولا صبحگاهی هستند، همچنین بیمارانی که در خواب دچار وقفه تنفسی می‌شوند ممکن است این وقفه‌های تنفسی سبب کاهش اکسیژن رسانی به مغز شود و بیمار با سردرد یا حالت گیجی و منگی از خواب بیدار شود.

رابطه تومور مغزی و سردرد

آن دسته از سردرد‌های صبحگاهی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند، سردرد‌هایی هستند که به علت تومور‌های مغزی رخ می‌دهند، بیمارانی که توده یا تومور در مغزشان است، هنگامی که می‌خوابند سردردشان تشدید می‌شود چرا که هنگامی که می‌خوابند داخل تومور خون بیشتری جمع می‌شود و خون بیشتر سبب افزایش حجم تومور و سردرد می‌شود.

رابطه میان آرتروز گردن و سردرد

برخی دیگر از سردرد‌های صبحگاهی به علت آرتروز در ناحیه گردن و فشار روی ریشه‌های عصبی گردنی به ویژه در اشخاصی که وضعیت قرارگرفتن سرشان روی بالش به سمت بالاست و افراد مسنی که مشکلات ستون فقرات دارند، ایجاد می‌شود و افراد به دلیل خوابیدن و موقعیت قرار گرفتن سرشان روی بالش دچار این عارضه می‌شوند.

ارتباط بین غلظت خون و سردرد

افرادی که دچار غلظت خون و چربی خون هم هستند دچار سردرد‌های صبحگاهی می‌شوند و صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند، حالت گیجی و منگی دارند و هنگامی که راه می‌روند و مایعات می‌خورند،سردردشان بهتر می‌شود.

 

منبع:

سیمرغ پزشکی