بارداری و لقاح

در این هفته بدن شما تخمک گذاری انجام داده و بالاخره لحظه ای که منتظر آن بودید فرا رسید: شما باردار هستید و بچه دار شدن شما به زودی با تغییر معجزه آسایی از یک سلول به یک نوزاد دختر یا پسر آغاز شده است! هنگامیکه اسپرم مسیر خود را به درون لایه خارجی تخمک می یابد سلول تخم بارور یا زیگوت بلافاصله مانعی برای محافظت از نفوذ سایر اسپرم ها تشکیل می دهد (متأسفم بچه ها، خیلی دیر شده). اما زیگوت مدت زمان زیادی تنها نمی ماند: در طول چند روز به دو سلول سپس 4 سلول و بیشتر تقسیم می شود تا زمانیکه به دسته ای بزرگ متشکل از 100 سلول برسد. برخی از این سلول ها جنین را شکل می دهند؛ برخی دیگر جفت راتشکیل می دهند، اما در این مرحله این سلول یک توپ میکروسکوپی از سلول هایی است که اندازه آن یک پنجم از اندازه کلی در پایان دوره می باشد.

لانه گزینی سلول تخم

خیلی کوچک است؟ قطعاً. اما قدرت آنرا دست کم نگیرید. هنگامیکه تقسیم می شود که در این مرحله بلاستوسیت نامگذاری می شود (نگران نباشید، می توانید به اسم بهتری فکرکنید)، اولین سفر انفرادی خود را آغاز می کند و در این هفته از لوله فالوپ به سمت رحم پیش می رود سفری که 6 روز طول می کشد. در آنجا خود را در دیواره رحم قرار می دهد و تا 9 ماه آینده رشد می کند. این اصطلاحات فنی را کنار بگذارید، شما صاحب فرزندی شدید و خودتان را برای یک سفر باورنکردنی که در نهایت به آغوش شما ختم می شود آماده کنید.

دختر یا پسر؟

این تک سلول بطور معجزه آسا به یک پسر تبدیل خواهد شد یا دختر؟ اگرچه که ماه ها طول می کشد تا بتوانید از جنسیت اطمینان حاصل کنید (درصورتیکه شما انتخاب کنید)، پیش از این مدت تشخیص اصلی داده شده است. برای یک دوره فشرده زیست شناسی آماده اید؟ تخمک بارور ( که به عنوان نوزاد شما نیز شناخته می شود) دارای 46 کروموزوم است که 23 کروموزوم مربوط به شما و 23 کروموزوم مربوط به پدر است. مادر (بله، شما!) همیشه کروموزوم X را منتقل می کند. پدر می-تواند یک کروموزوم X یا Y را منتقل کند. اگر اسپرمی که تخمک شما را بارور می کند حامل کروموزوم X باشد زیگوت XX دختر خواهد بود. درصورتیکه اسپرم حامل Y باشد زیگوت XY پسر خواهد بود.

تخمک گذاری و لقاح

تا مدت زمان کوتاهی به نظر می رسد خارج از بدن تغییری ایجاد نمی شود، اما این احتمال تنها تا 2 هفته آینده است. مرحله اول تخمک گذاری O بزرگ است و هنگام آزاد شدن تخمک از یکی از تخمدان های شما رخ می دهد که از انتهای لوله فالوپ گرفته شده و به رحم انتقال می یابد. اگر زمان بندی شما صحیح بوده و در نزدیکی تخمک گذاری مقاربت داشته اید، تخمک با میلیون ها اسپرم در لوله فالوپ جائیکه با یک اسپرم خوش شانس بارور خواهد شد ملاقات می کند. هنگامیکه احتمال می دهید که تخمک بارور تقسیم شده و به سمت رحم شما حرکت می کند، بدن شما در حال آماده شدن نقش صاحبخانه برای بلاستوسیت (که به زودی به یک نوزاد تبدیل می شود) است که در مسیر رسیدن به رحم در حرکت می باشد.

جسم زرد و هورمون های حاملگی

این موضوع برای شما به چه معناست؟ بلافاصله پس از آزاد شدن تخمک، فولیکول که اکنون جسم زرد نام دارد از بین رفته و تبدیل به جسم زردی می شود که هورمون پروزسترون را ترشح می کند. جسم زرد تا زمانی که جفت این وظیفه را به عهده بگیرد نزدیک به 10 هفته در تغذیه و حفظ بارداری کمک کننده است. در عین حال در طول 6 تا 12 روز پس از قرار گرفتن در دیواره رحم که در هفته چهارم بارداری اتفاق می افتد، سلول های در حال تشکیل جفت، هورمون گنادوتروپین جفت انسانی (hCG) را تولید می کنند. هورمون HCG به رحم شما دستور توقف تولید تخمک را می دهد و بدن شما را برای تولید بیشتر هورمون های بارداری استروژن و پروژسترون که از ریزش دیواره رحم جلوگیری می کنند و به رشد جفت شما می کنند آماده می کند. (همانگونه که در بخش های بعدی خواهید دید هر دو این هورمون ها نقش مهمی را در طول مدت بارداری شما در ایجاد تغییرات زیادی در بدن و علائمی مانند تهوع صبحگاهی ایفا می کنند). ممکن است مقدار کمی از هورمون HCG از ادرار و خون شما گرفته شود، این همان چیزی است که تست های بارداری در جستجوی آن هستند، اگرچه این احتمال وجود دارد تا یک یا دو هفته نتیجه تست بارداری مثبت نباشد.