وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

از هفته اول تا پنجم بارداری چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد

اگر شما هم جز کسانی هستید که به تازگی طعم مادر شدن را چشیده اید یا اینکه به تازگی برای باردار شدن اقدام کرده اید ، سوالات بی شماری در ذهن خود درباره بارداری و اتفاقاتی که قرار است که در بدن شما بیافتد دارید . با خواندن این مطلب به جواب سوالات خود از هفته اول تا پنجم بارداری برسید.

هفته سوم بارداری

هفته ی اول بارداری – چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است؟

بدن من چه میکند؟

متوسط زمان دوره ی قاعدگی حدود 5 تا 7 روز است؛ خونی که در طی این مدت از بدن خارج میشود ترکیب خون خالص و دیواره ی رحم (آندومتر) می باشد .بخش حائز اهمیت این است ؛ تغییرات هورمونی که سبب آغاز عادت ماهیانه می شود مغز را نیز به ترشح هورمون های لوتئینه کننده (LH) و فولیکول (FSH) تحریک می کند که هر دو کلیدی ست که به بارداری کمک می کند.

در حال حاضر کودکی در کار نیست و نمیتوان از اینکه آیا تخمک ها برای ماه آینده بارور می شوند یا خیر مطمئن بود. متخصصان روز اول آخرین عادت ماهیانه را بعنوان شروع حاملگی انتخاب میکنند.

 

آماده سازی بدن برای هفته اول بارداری

برای کمک به آماده سازی بدن چه باید کرد؟

1. مصرف فولیک اسید را آغاز کنید

برای حفظ فرزند آینده تان از سه ما پیش از بارداری قرص های فولیک اسید را مصرف کنید.تحقیقات نشان میدهد مادرانی که 300 میکروگرم فولیک اسید مصرف کرده اند احتمال اینکه فرزندشان نارسایی عصبی لوله شنوایی داشته باشد تا 70 درصد کاهش می یابد.

2. رژیم غذایی متعادلی را انتخاب کنید

رژیم غذایی دوران بارداری باید تمام مواد مغذی لازم را تامین کند مخصوصا زینک.

3. از خوردن کافئین زیاد بپرهیزید

یک یا دو فنجان قهوه مسئله ای ایجاد نمی کند اما این مقدار نباید بیش از 3 فنجان در روز شود.

4. رفتارهای خطرناک را رها کنید

اگر در حال آماده ساختن بدنتان برای بارداری هستید سیگار و الکل را ترک کنید.

5. حرارت زیاد را کنار بگذارید

همسرتان را از گرفتن دوش آب گرم منصرف کنید چرا که میتواند بر میزان کیفیت اسپرم تاثیر بگذارد.آبی که با آن حمام می کنید نباید گرم تر از دمای بدن باشد زیرا به اسپرم کمک می کند در حالت مطلوب و مناسب باشد ؛ همچنین از گذاشتن لپ تاب به روی پا خودداری کنید و از کشیدن پتوی الکتریکی پرهیز کنید.طبق مطالعات صورت گرفته حرارت طولانی و مفرط می تواند سبب کاهش سرعت اسپرم شود.

6. به پزشک مراجعه کنید

اگر چه هنوز باردار نیستید ولی ایده ی خوبی است اگر برای ملاقات با پزشک و تجویز دارو برنامه ریزی کنید چراکه محیط و خطرات سبک زندگی نامناسب میتواند موجب ایجاد مشکلاتی در جنین شود .

 

نشانه های اولیه بارداری

اشتیاق به غذا:

ممکن است روزهای اول باشد، اما اشتیاق غذا شاید شروع شده است. این مربوط به نقش هورمون هاست پس راحت باشید و با اینکه هورمون ها بدنتان را غارت کنند کنار بیایید. با این حال اشتیاقتان را در محدوده ی منطقی رها کنید و مطمئن شوید به جای غذاهایی که تحملشان را ندارید، جایگزین منطقی دریافت می کنید.

خستگی:

در سه ماه اول بیشتر انرژی شما برای رشد ورودی جدید مصرف میشود، البته اعتراضی نمی کنید اما کاملا خسته بودن طبیعی است.خبر خوب این است که در انتهای سه ماه اول جفت در جای خود قرار می گیرد اما تا آن موقع به بدنتان گوش دهید و استراحت کنید.

احساس مریضی:

البته که همه چیز را راجع به تهوع حاملگی شنیده اید اما فکر نمی کردید به این بدی باشد! آن احساس تهوع آور در شما فقط صبح ها به سراغ شما نمی آید بلکه بخصوص در دوازده هفته اول میتواند تمام روز همراهتان باشد.  اگر می خواهید تهوعتان را کنترل کنید، سعی کنید وعده ای را جا نیندازید، علیرغم اینکه میل به نخوردن ندارید ، به جای آن سعی کنید در طول روز غذاهای کوچک بخورید.

بزاغ مفرط:تهوع و بزاغ مفرط؟

شما درست به هدف گیج کننده ی نشانه های اولیه بارداری زدید. سعی کنید آدامس بدون شکر بجوید تا دهانتان خشک تر بماند (و در جلسات آب دهانتان نریزد!)متخصصان کاملا از دلیل این موضوع مطلع نیستند اما آن را به هورمون های بارداری مرتبط می دانند.

 اگر می خواهید تهوعتان را کنترل کنید، سعی کنید وعده ای را جا نیندازید، علیرغم اینکه میل به نخوردن ندارید ، به جای آن سعی کنید در طول روز غذاهای کوچک بخورید.
هفته ی دوم بارداری  – انتظار چه اتفاقاتی میرود؟

بدن چه می کند؟

چرخه ی قاعدگی ما واقعا جالب است؛ بنظر خیلی سخت می آید و واقعا هم همینطور است.

به لطف تغییرات هورمونی سطح هورمون های لوتئینه کننده (LH) و هورمون های تحریک کننده ی فولیکول (FSH) افزایش پیدا کرده و ساخت فولیکول در تخمدان های شما را تحریک می کند در حقیقت این فولیکول ها کیسه هایی حامل تخمک هستند اگر چه معمولا فقط یکی از آن ها بزرگتر از بقیه می شود و تولید تخمک می کند.

آن فولیکول نیز شروع به تولید استروژن می کند . این هورمون موجب افزایش قطر دیواره رحم میشود که این موضوع کمک به کاشته شدن تخمک می کند و خوشبختانه طی 24 ساعت پس از رهاسازی تخمک ، یکی از تقریبا 25 میلیون اسپرم همسرتان از واژن به سمت گردنه رحم شنا می کند .لوله ی فالوپ (شیپور رحمی) جایی است که تخمک میتواند نفوذ کند.

متخصصان معتقدند بهترین حالت رابطه ی جنسی زمانی است که اسپرم مرد میتواند به گردنه ی رحم نزدیک شود و رسیدن به ارگاسم میتواند سبب انقباض و تولید اسپرم بیشتر شود.علائم رایج برای مراقبت از درجه حرارت افت خواهد کرد و سپس افزایش می یابد.

فکر میکنید هنگام تخمک گذاری دمای پایه ی بدن (BBT) به پایین ترین نقطه افت میکند؟ 

خیر، بنابراین اگرچه حساب کردن وقت تخمک گذاری ایده ی خوبی است اما اگر بدنبال زمان دقیق تخمک گذاری هستید یک دماسنج بخرید.

ترشحات شما دچار تغییر میشوند؛ اگر بطور مداوم ترشحات خود را تحت نظر بگیرید متوجه خواهید شد که ثبات و رنگ آن ها هر ماه دچار تغییر میشوند و هرچه به روز تخمک گذاری نزدیک تر میشویم ترشحات غلیظ، چسبنده و کرم رنگ میشوند ، بنابراین سعی کنید اطمینان حاصل کنید که سه بار پروتئین در این چند هفته اول دریافت خواهید میکنید.

همانطور که در هفته دوم ذکر شد، اسپرم های همسر شما برای بارور کردن تخمک شما سفری سخت را در پیش میگیرند، اما اگر کار ،درست انجام شود ، بچه شما تشکیل می شود .

 

کودک من در هفته سه بارداری چه کاری انجام می دهد

در عرض چند ساعت از بارور شدن، تخمک شما شروع به حرکت از لوله فالوپ به رحم می کند، و تخمک پر شده (که اکنون به عنوان زایگوت پزشکی خوانده می شود) به 16 سلول یکسان تقسیم می شود.

این سفر می تواند تا شش روز طول بکشد، بنابراین ممکن است تا هفته چهارم برسد، کودک شما یک توپ متشکل از حدود 100 سلول با اندازه یک سر سوزن می باشد. این به طور رسمی به عنوان یک بلاستوسیت نامیده می شود (نگران نباش، آن را برای مدت طولانی نامگذاری نکرده اند) و توده سلولی به جنین و کیسه های آمنیوتیکت تبدیل میشوند ، توده بیرونی سلول به جفت تبدیل می شود .

 

بدن من در سه هفته اول بارداری چه کاری انجام می دهد

در حال حاضردر حالت جسمانی خود احساس خیلی خاصی نخواهید داشت ، اما اگرهمه چبز به موقع به درستی اتفاق بیافتد، این بلاستوسیست گرانبها سفر خود را شروع می کند و به رحم می رود و درست بعد از اینکه تخمک از فولیکول آزاد شد، آن را توسط یک گروه زرد از سلول به نام corpus luteum جایگزین می کنند .

این به نوبه خود به اندازه کافی ، هورمونهای بارداری پروژسترون و استروژن تولید می کند، تا در 10 هفته آینده به کودک آینده خود اطمینان دهد تا جایی مطمئن دارد ، در این مرحله، احتمالا شما هنوز هم نمیتوانید آزمایش مثبت بارداری دریافت کنید، اما در چند هفته آینده، زمانی که بلاستوسیت به رحم وارد می شود، سلول های جفت در حال رشد، گونادوتروپین کوریونی (hcg) را ایجاد می کنند و در سه ماهه اول ، این هورمون افزایش می یابد و تخمدان ها دستورعدم تولید تخمک میدهد و تولید پروژسترون و استروژن را بیشتر می کند .

 

علائم رایج در هفته سوم بارداری

حس بویایی بالا

این یک عارضه جانبی ازافزایش استروژن است، بنابراین اگر شما هرعطر و رایحه کوچکی را در اطراف خود بفهمید، این می تواند یک مرحله اولیه باشد که بدن شما آماده برای رشد یک کودک شده است ، این حالت ممکن است که در چند هفته آینده باعث ناراحتیتان در صبح شود، بنابراین شما ممکن است بخواهید در مورد تغییر در لوازم بهداشتی بدون اسید فکر کنید .

فشار شکمی

نگران نباشید، احساس فشار و یا حتی احساس کرامپ های دوره ای بدون خونریزی، چیزی نیست که در مورد آن هراس داشته باشد . شما ممکن است احساس پیوند جنین، افزایش جریان خون به این منطقه یا حتی ضخیم شدن رحم را احساس کنید اگر شما نگران هستید، توصیه می کنیم یک قرار ملاقات با دکتر خودتان را مد نظر داشته باشید .

طعم و مزه فلزی

یک عارضه جانبی از بارداری، طعم فلزی است که ناشی از تغییر هورمونهای بدن است .این عوارض جانبی معمولا در نیمه دوم حس میشوند، اگر چه این می تواند در حال حاضر برای مدت طولانی مدت احساس شود، بنابراین سعی کنید لیموناد و دیگر آبمیوه های مرکبات را امتحان کنید واز آنها کمک بخواهید .

پروتئین را بالا ببرید

کودک شما برای کمک به پروتئین اضافی نیاز خواهد داشت و در حال رشد است، پس مطمئن شوید که پروتیین کافی را دریافت میکند ، بنابراین سعی کنید اطمینان حاصل کنید که سه بار پروتئین در این چند هفته اول دریافت خواهید میکنید .

اطمینان حاصل کنید که کلسیم کافی به شما میرسد

به نظر واضح است، اما اگر شما در دوران بارداری ، کلسیم کافی در رژیم غذایی خود را دریافت نکنید، کودک شما شروع به مصرف آن از استخوان های شما خواهد کرد پس وقت آن رسیده است که غذاهایی مانند:ماست یخ زده یا یونانی استفاده کنید.