با سلام و تقدیم احترام به شما مراجعین گرامی، در این قسمت سعی نموده ایم تا شایع ترین سوالاتی که در طول سال های گذشته توسط مخاطبین پرسیده شده است را جمع آوری نموده و تحت عنوان مجموعه سوالات متداول در اختیار شما قرار دهیم. اگر سوال مورد نظر شما در لیست سوالات متداول نیست می توانید از طریق راه های ارتباطی که در صفحه تماس با ما عنوان شده است سوال خود را مطرح نمایید تا در اولین فرصت ممکن پاسخ داده شود.

آیا مراجعین برای پذیرش و گرفتن نوبت برای انجام آزمایش حتما باید به صورت حضوری مراجعه کنند؟

خیر، لزومی ندارد. آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی بوعلی قم خدمت فعال پذیرش غیرحضوری (نوبت دهی) را راه اندازی نموده است.

افرادی که مایل به استفاده از خدمت پذیرش غیرحضوری (نوبت دهی) آزمایشگاه هستند، می‌توانند با تکمیل فرم اینترنتی پذیرش غیرحضوری (نوبت دهی) از طریق گزینه ی پذیرش غیرحضوری (نوبت دهی) یا مراجعه به قسمت خدمات> پذیرش غیرحضوری (نوبت دهی) در صفحه اصلی سایت، بدون مراجعه به آزمایشگاه، اطلاعات لازم جهت پذیرش را ارسال نمایند. کارشناسان پذیرش آزمایشگاه پس از دریافت و بررسی اطلاعات، در اسرع وقت جهت انجام هماهنگی های لازم با ایشان تماس خواهند گرفت و راهنمایی‌های لازم جهت آماده سازی برای آزمایش را به اطلاع ایشان خواهند رساند. مراجعین می توانند توضیحات کامل در مورد خدمت پذیرش غیرحضوری (نوبت دهی) را در قسمت راهنمای مراجعین> راهنمای خدمت پذیرش غیرحضوری (نوبت دهی) در صفحه اصلی سایت، مشاهده کنند.

آزمایشگاه بوعلی با کدام یک از شرکت های بیمه قرارداد دارد؟

مراجعین محترم می توانند لیست کامل شرکت هایی که با آزمایشگاه تشخیص پزشکی بوعلی قم قرارداد دارند را از طریق مراجعه به فهرست خدمات> بیمه های طرف قرارداد در صفحه اصلی سایت یا گزینه ی بیمه های طرف قرارداد در وسط صفحه اصلی سایت مشاهده نمایند.

آیا برای آزمایش غربالگری سه ماهه اول، ناشتا بودن لازم است؟

خیر، برای اندازه گیری هورمون های مربوط به غربالگری سلامت جنین در سه ماهه اول لازم نیست که خانم باردار ناشتا باشد، با این حال توصیه می شود که مادر باردار 3 الی 4 ساعت پیش از خون گیری به غیر از مایعات، وعده غذایی دیگری مصرف نکند. لازم به ذکر است که امکان خون گیری برای این آزمایش، همه روزه (به جز روزهای تعطیل رسمی) از ساعت 6 صبح الی 6 عصر وجود دارد.

آیا مراجعین برای دریافت و مشاهده جواب آزمایش حتما باید به صورت حضوری مراجعه کنند؟
خیر، لزومی ندارد. آزمایشگاه تشخیص پزشکی بوعلی قم خدمت فعال جوابدهی آنلاین را راه اندازی نموده است و مراجعین می توانند از طریق گزینه ی جوابدهی آنلاین یا مراجعه به قسمت خدمات>جوابدهی آنلاین در صفحه اصلی سایت، جواب آزمایش خود را دریافت و مشاهده نمایند. مراجعین می توانند توضیحات کامل در مورد خدمت جوابدهی آنلاین را در قسمت راهنمای مراجعین> راهنمای جوابدهی آنلاین در صفحه اصلی سایت، مشاهده کنند.
آیا شرط ناشتا بودن برای انجام همه ی آزمایش ها الزامی است؟

خیر. تنها انجام برخی از آزمایش ها نیاز به  ناشتا بودن دارد و در مورد سایر آزمایش ها ناشتا بودن یا نبودن تفاوتی در نتیجه آزمایش ایجاد نخواهد کرد. همچنین برای برخی آزمایش ها مراجعه کننده به هیچ عنوان نباید ناشتا باشد. مراجعین محترم می توانند از طریق منوی راهنمای مراجعین>راهنمای ناشتایی جهت انجام آزمایش ها و یا تماس با همکاران قسمت پذیرش (شماره تلفن 4-37749051 داخلی 101 - 104) اطلاعات لازم برای آزمایش هایی که نیاز به ناشتایی دارند را کسب نمایند.

ارائه کارت شناسایی جهت چه آزمایش‌هایی الزامی می‌باشد؟
برای بعضی آزمایش‌ها از جمله آزمایش رد ابوت، پانل (مجموعه) آزمایش‌های مربوط به هپاتیت B، هپاتیت C، ویروسHIV، تعیین گروه خونی، بارداری و پیوند مغز استخوان ارائه کارت شناسایی معتبر الزامی می‌باشد.
مناسب‌ترین زمان مراجعه برای آزمایش‌های نیازمند ناشتایی، چه ساعاتی است؟
از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۰ صبح مناسب ترین زمان برای انجام این آزمایش ها است. آزمایشگاه تشخیص پزشکی بوعلی قم زمان صبح و بعد از بیدار شدن و عدم انجام ورزش و فعالیت های بدنی را توصیه می کند.
آیا مراجعین برای انجام آزمایش حتما باید به صورت حضوری مراجعه کنند؟
خیر، لزومی ندارد. آزمایشگاه تشخیص پزشکی بوعلی قم خدمت فعال نمونه گیری در محل را در تمامی مناطق شهر قم راه اندازی نموده است و مراجعین می توانند از طریق تماس با آزمایشگاه و یا گزینه ی نمونه گیری در محل (صفحه اصلی سایت) درخواست اعزام نمونه گیر به منزل یا محل کار خود را ارسال نمایند. مراجعین می توانند توضیحات کامل در مورد خدمت نمونه گیری در محل را در قسمت راهنمای مراجعین> راهنمای خدمت نمونه گیری در محل در صفحه اصلی سایت، مشاهده کنند.
آزمایشگاه در چه ساعاتی خدمات ارایه می دهد؟

آزمایشگاه تشخیص پزشکی بوعلی قم در روزهای عادی از 6 صبح تا 9 شب آماده خدمت به مراجعین عزیز می باشد. جوابدهی حضوری نیز همه روزه از ساعت 7 عصر به بعد امکان پذیر می باشد.