29 اسفند 1396
A+ R A-

بخش پژوهشی

تاریخچه بخش پژوهشی آزمایشگاه بوعلی                                         

بخش پژوهشی آزمایشگاه در سال 87 و با هدف راه اندازی متدهای جدید در پژوهش های بالینی و غیر بالینی و استفاده حداکثری از امکانات آزمایشگاهی بالینی در طرح ها و پایان نامه ها تاسیس گردید. ایده تاسیس بخش پژوهشی از آنجا منشاء می گرفت که از دستگاه های مورد استفاده در امور پژوهشی، در بخش تشخیصی نیز می توان استفاده کردد و بالعکس، بنابراین از این دستگاه ها می توان همزمان انتظار کاربردی دوگانه داشت. در ابتدا بخش پژوهشی کار خود را با دستگاه انکوباتور کشت سلولی و الکتروفورز شروع کرد و  خوشبختانه از آن زمان تاکنون دائما به توانائی های آن افزوده شده است. هم اکنون این موسسه دارای امکانات پژوهشی بالائی است و امکان انجام پروژه های پیچیده بالینی و ملکولی در آن فراهم می باشد. بخشی از این امکانات می توان گفت در قم برای اولین بار ارائه می شود و حتی با مراکز تحقیقاتی دولتی مشابه قابل قیاس است. این امکانات هم اکنون علاوه بر دستگاه انکوباتور CO2 و الکتروفورز شامل PCR کلاسیک، Real time PCR، دستگاه اتوماتیک جداسازی  RNA و DNA، سانتریفوژ با سرعت بالا، الکتروفورز ژل آگاروز برای جدا سازی اسیدهای نوکلئیک و ژل داکیومنتیشن (برای ظاهر سازی و عکس برداری)، الکتروفورز پروتئین (عمودی و افقی)، وسترن بلات، ست کامل کشت سلولی، یخچال -70°C و نانودراپ و بانک سلولی (با تعداد محدودی سلول)نیز می شود.  بخش پژوهشی تاکنون میزبان تعداد زیادی پایان نامه کارشناسی ارشد، دکترا و طرح های تحقیقاتی مربوط به مراکز دانشگاهی قم و خارج از آن بوده است و همیشه آمادگی و افتخار این را دارد که از اساتید، دانشجویان و دانشگاهیان محترم دعوت نماید تا از امکانات آن بازدید نمایند و با خدماتی که موسسه قادر به ارائه آن می باشد آشنا گردند. 

 

 

دستگاه ها و متد های موجود در بخش پژوهشی آزمایشگاه بوعلی

 

1-  دستگاهPCR و  Real time PCR: 

PCR روشی است که طی آن قطعه ای از ژنوم یا یک ژن منفرد باکتری یا ویروس و یا حتی انسان تکثیر پیدا می کند. ژن تکثیر یافته که بهamplicon  معروف است میتواند در پروسه تشخیصی ویا تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرد. نسل جدید این سیستم Real time PCRمی باشد. مزیت روش اخیر نسبت به قدیمی این است که قادر به شمارش تعداد کپی ژنوم مورد نظر است. اگر هدف از تکثیر ژن مورد نظر بررسی بیان آن (در هر نمونه ای، نمونه بافتی، کشت سلول، کشت باکتری یا ویروس و یا بافت گیاهی یا کشت آن) باشد قابلیت دستگاه آنرا ممکن می سازد. و اگر هدف از تکثیر ژن شمارش آن به منظور پی بردن به تعداد عامل عفونی باشد باز هم توسط آن انجام پذیر می باشد. این مورد اخیر کاربرد تشخیصیReal time PCR را نشان می دهد. بنا براین از این دستگاه برای اندازه گیری بیان هر ژنی البته با توجه به پرایمری که طراحی می شود می توان استفاده نمود. از روش PCR همچنین می توان در رد یابی یک موتاسیون نیز استفاده کرد. این امکان گرچه در امر پژوهش کاربرد فراوانی دارد اما در بالین نیز مورد استفاده می باشد. از این دستگاه در  شناسائی اختلالات ژنتیکی قبل از تولد، پلی مورفیسم و  تولید پروتئین نوترکیب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بیمه های طرف قرارداد

تامین اجتماعی - خدمات درمانی -نیروهای مسلح -ایرانیان - بنیاد شهید - سایر اقشار و حمایتی - کمیته امداد - روستائیان و عشایر - دانا - سینا - ایران - صدا و سیما - جهاد دانشگاهی - شرکت نفت فلات قاره و بانک ها...

نمایش افراد حاضر درسایت

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم