29 اسفند 1396
A+ R A-

کنترل کیفی

به جرأت می توان گفت که یکی از اساسی ترین تحولات در زمینه بهداشت و درمان کشورمان در سالهای اخیر، مبحث کنترل کیفی و استاندارد سازی آزمایشگاه ها بوده است.

آزمایشگاه به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان درمانی، نقش بسزایی در تشخیص بیماری و درمان بعهده دارد. پزشک با تفسیر نتایج حاصل از آزمایشات بیمار، به تشخیص نهایی و درمان قطعی نزدیکتر می شود.

روند انجام آزمایش شامل مراحل بسیاری است از نسخه خوانی منشی و نمونه گیری در آزمایشگاه گرفته تا انجام و چاپ جواب آزمایش، حال اگر در هرکدام از مراحل نقصی صورت بگیرد، نتایج خروجی به عنوان گزارش آزمایش دچار خلل می گردد

 در این میان کنترل کیفی شامل كنتـرل كيفيت آزمایشات و ساير مراحل فعاليت هاي آزمايشگاهي نقش بسزایی ایفا می کند. این فرایند از دريافت نمونه تا ارسال گزارش نتيجه آزمایش به پزشك را شامل می شود و طیف وسیعی از روشها را برای نیل به اهداف کیفیت در برداشته و هر خطا در هرمرحله از پذیرش بیمار، نمونه گیری، پردازش نمونه،انجام آزمایش و گزارش جوابها را مورد توجه قرار می دهد و بر سه اصل استوار شده است :           1- تکامل برنامه های جاری    2- ارزیابی و تحت کنترل داشتن      3- ارتقاء مستمر کیفیت 

به عبارت دیگر كنترل كيفي به معني انجام كار درست توسط شخصي درست در زمان درست و با روش درست و بدست آوردن نتايج درست مي باشد و فرآيندي است كه در سایر فرآیندها اعم از اداری و فنی وارد میشود واز خروج جواب ناصحيح از ساير فرآيندها جلوگيري ميكند. به عبارتی با ایجاد سوپاپهای اطمینان در مسیر گردش کار سایر فرآیندها از خروج محصول نامناسب جلوگیری می کند.کنترل کیفی در سه مرحله آزمایش باید نظارت و کنترل داشته باشد هر یک از این سه مرحله عبارتند از :

1- مراحل قبل از آنالیز   2- مراحل حین آنالیز    3- مراحل بعد از آنالیز

 

در واقع استاندارد سازی و کنترل کیفی ابزاری است که به ما نشان میدهد در کدام مرحله و در کدام نقطه دچار اشتباه هستیم و با به دست دادان ابزارهای کار آمد ، نتایج حاصله را با نتایج واقعی تطبیق میدهد.

 

هر چند که مبحث کنترل کیفی آزمایشگاه بسیار دیر در ایران پا گرفت، اما تا کنون نتایج ارزیابی نشان میدهد که بسیاری آزمایشگاه های کشور استاندارد خود را به حد مطلوب رسانده اند.

آزمایشگاه تشخیص طبی بوعلی در راستای اجرای دستورالعمل های آزمایشگاه مرجع سلامت از سال 1386 اقدام به برقراری سیستم کنترل کیفی در تمامی بخش ها و قسمت های آزمایشگاه نموده و با اجرای دقیق الزامات مربوط به مستند سازی – تجهیزات ، لوازم و مواد – فضا و تاسیسات – کارکنان – ایمنی و بهداشت و تهیه و اجرای نظامنامه آزمایشگاه براساس استانداردهای مرجع سلامت ، ایزو 9001-2008 و ایزو 15189-2007 موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9001  و ایزو 10002 و در نهایت لوح کیفیت آزمایشگاه مرجع سلامت گردیده است .

اخذ گواهینامه 10002 به عنوان استاندارد رضایت مشتری نشانگر توجه و اهمیت مدیریت این آزمایشگاه به ارج نهادن به خواست و رضایت بیماران و سایر ذینفعان می باشد .

مدیریت آزمایشگاه بوعلی با اجرای گام به گام و عملی این استاندارد جزء معدود آزمایشگاه هایی در سطح کشور می باشد که موفق به اخذ این استاندارد گردیده است . 

همچنین با اجرای الزامات ایزو 9001 به عنوان استاندارد  مدیریت کیفیت ، موفق به اخذ آن و برای سومین سال پیاپی موفق به تمدید مجوز این استاندارد بین المللی شده است .

به علاوه این آزمایشگاه در سال 1390 جز معدود آزمایشگاه هایی در سطح کشور قرار گرفت که موفق و مفتخر به دریافت لوح کیفیت آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گردیده است . 

در میان چندین هزار آزمایشگاه خصوصی در سطح کشور تنها تعداد انگشت شماری از آنها موفق به اخذ این لوح گردیده اند که این مطلب نشانگر طی مراحل دشوار و نیاز به داشتن صلاحیت و کیفیت بالا در یک آزمایشگاه جهت اخذ این لوح می باشد . اخذ این لوح نشانگر صاحب صلاحیت دانستن و داشتن کیفیت در سطح بالا در این آزمایشگاه از نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشد .  

از موارد مهم و قابل ذکر دیگر در مورد آزمایشگاه تشخیص طبی بوعلی سعی و اهتمام بی وقفه مدیریت آن در تجهیز و به روز آمد نمودن دستگاه ها و ابزار های آزمایشگاهی می باشد ، به طوریکه تعدادی از دستگاه ها در این آزمایشگاه در سطح استان منحصر به فرد بوده که با همراه شدن آنها با پرسنلی مجرب ، صاحب صلاحیت و متعهد ، جایگاه آزمایشگاه بوعلی را در منطقه بی رقیب نموده است.

بدین ترتیب به جرات می توان اعلام نمود که درحال حاضر این آزمایشگاه یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها در سطح استان قم و بعضی از استانهای همجوار می باشد.

در اینجا به تعدادی از دستگاه های موجود در این آزمایشگاه اشاره میگردد

دستگاه HPLC که در استان قم منحصر به فرد و  در سایر استانهای همجوارکم نظیر است. 

وجود 3 دستگاه PCR و Real Time PCR با بالاترین کیفیت که در نوع خود کم نظیر می باشند.

وجود 2 دستگاه از معتبر ترین دستگاه های آنالایزر لومینه سانس در بخش هورمون شناسی که به همراه سایر دستگاه های پیشرفته ، این بخش را جزو مجهز ترین در نوع خود نموده است.

وجود 4 دستگاه آنالایزر بیوشیمی که از مدرن ترین دستگاه ها بوده که باعث افزایش سرعت در پاسخ دهی و افزایش کیفیت جوابها گردیده است.

وجود 4 دستگاه سل کانتر در بخش خون شناسی که از پیشرفته ترین و معتبر ترین دستگاه ها ی موجود می باشند.

وجود به روز ترین دستگاه تمام اتوماتیک جهت انجام تستهای انعقادی. 

 وجود تفکر مشتری محور و نوگرا به همراه تعهد و تخصص امریست که تمامی کسانی که با مدیریت و همکاران ما در ارتباط بوده اند به آن اذعان دارند.

به علاوه در این آزمایشگاه با بهره گیری از وجود اساتید محترم دانشگاه ، بخش تحقیقات و توسعه علمی دایر گردیده است که در این بخش علاوه بر همکاری با دانشگاه علوم پزشکی قم و دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم جهت انجام پروژه ها و پایان نامه های دانشجوئی ، تا به حال اقدام به برگزاری کارگاههای مختلف آموزشی نموده و نقش خود را در ارتقاء دانش فنی همکاران گروه پزشکی در سطح استان به عهده گرفته است.   

 

بیمه های طرف قرارداد

تامین اجتماعی - خدمات درمانی -نیروهای مسلح -ایرانیان - بنیاد شهید - سایر اقشار و حمایتی - کمیته امداد - روستائیان و عشایر - دانا - سینا - ایران - صدا و سیما - جهاد دانشگاهی - شرکت نفت فلات قاره و بانک ها...

نمایش افراد حاضر درسایت

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم