29 اسفند 1396
A+ R A-

هورمون

دانشمندان در دهه ۱۸۰۰ به این فکر افتادند که باید نوعی ارتباط شیمیایی میان اندام های متفاوت بدن وجود داشته باشد، و بعدها اختلالات معینی را شناختند که با عصارهای بافت های غدد درون ریز قابل معالجه بود. اما اصطلاح" هورمون" تا اوائل دهه ۱۹۰۰ ساخته نشد. فیزیولوژیست های انگلیسی، ویلیام بیلیس و ارنست استارلینگ در سال ۱۹۰۲ به این نتیجه رسیدند که مواد شیمیایی - که بعدا آنها را هورمون نامیدند- ترشحات لوزالمعده را کنترل می کنند. این ایده مخالف با دیدگاه غالب در آن زمان بود که بازتاب های عصبی تحریک کننده این ترشحات هستند. (دانشمندان بعدها کشف کردند که هم فرآیندهای هورمونی و هم عصبی در ترشحات لوزالمعده نقش دارند) . این اصطلاح جدید به دنبال پژوهش های گسترده بر روی دستگاه غدد درون ریز در نیمه نخست قرن بیستم رواج یافت، و دانشمندان به طور خستگی ناپذیری به تلاش برای شناسایی و شناخت هورمون های گوناگون پرداختند.

 

هشت غده تولیدکننده هورمون در دستگاه آندوکرین شامل غدد آدرنال یا فوق کلیوی، هیپوتالاموس، لوزالمعده، غده پاراتیروئید، غده صنوبری یا پینه آل، غدد تناسلی (تخمدان ها و بیضه ها) و غده تیروئید می شوند. اما برخی از اندام ها و بافت های دیگر بدن نیز گرچه به طور کلی بخشی از دستگاه آندوکرین شمرده نمی شوند، نیز هورمون هایی تولید و آزاد می کنند. برای مثال، جفت زن باردار چند هورمون از جمله استروژن و پروژسترون ترشح می کند. و معده هورمون گرلین (که محرک گرسنگی است) و هورمون گاسترین (که محرک ترشح اسید معده است) را آزاد می کند.

 

دو نوع غده درون بدن وجود دارد: غده های درون ریز و غده های برون ریز. غده های برون ریز که شامل غده های بزاقی، غده های عرق و غده های پستانی می شوند- مواد تولیدی خود را از طریق مجاری شان به بیرون می فرستند. بر عکس غده های درون ریز، تولیدات خود (هورمون ها) را بدون مجرا مستقیما به درون خون می ریزند. لوزالمعده هم غده ای درون ریز و هم غده ای برون ریز است. لوزالمعده از یک طرف شماری از هورمون ها از جمله انسولیو و گلوکاگون را وارد جریان خون می کند، و از طرف دیگر عصاره لوزالمعدی را که حاوی آنزیم های گوارشی مهمی است از طریق مجاری به درون روده کوچک می ریزد.

 

شایع ترین علل اختلالات هورمونی

علت های بسیار متفاوتی برای اختلالات هورمونی می توان ذکر کرد از جمله مهمترین آنها تغییراتی است که در هیپوتالاموس و هیپوفیز و غده تیروئید رخ می دهد.

یکی دیگر از علل اختلالات هورمونی استرس است، هر گونه استرس کم یا زیاد، می تواند به اختلال هورمونی منجر شود. 

همچنین تغییرات آب و هوایی، جابه جایی جغرافیایی و اختلال در عملکرد غده آدرنال هم جزو این عوامل می باشد.

گاهی اوقات بیماری زمینه ای باعث بروز اختلال هورمونی می شود. ابتلا به دیابت و مشکلات تیروئیدی در متابولیسم هورمونی تاثیر می گذارد و به اختلال هورمونی منجر می شود. به عنوان مثال پرکاری یا کم کاری تیروئید تعادل هورمون های بدن را به هم می زند. چاقی مفرط و افزایش وزن شدید در ارتباط با سایر بیماری ها و عوامل بسیار دیگری می تواند دست به دست هم داده و باعث عوارض گوناگون شوند.

 

از اینرو تعادل هورمونی نقش حیاتی در ایجاد و حفظ سلامت ایفا می کند و حتی تنها یک مورد نامتعادل بودن هورمونی می تواند پیامدهای منفی و شدیدی روی خلق وخو، وزن، انرژی، سطح اضطراب و توان تولید مثلی داشته باشد.

 

درک چگونگی حفظ تعادل هورمون ها در بدن موضوع پیچیده و حائز اهمیتی است و شناسایی دلایل اختلالات هورمونی و راهکارهای درمانی آن می تواند بسیار مفید باشد.

آزمایشگاه بوعلی با دارا بودن دستگاه ها و تجهیزات مدرن و پیشرفته و با برقراری نظام کنترل کیفی دقیق در این بخش در کمک به تشخیص صحیح اختلالات هورمونی و اعتماد سازی پزشکان گام بزرگی برداشته است.

 

بیمه های طرف قرارداد

تامین اجتماعی - خدمات درمانی -نیروهای مسلح -ایرانیان - بنیاد شهید - سایر اقشار و حمایتی - کمیته امداد - روستائیان و عشایر - دانا - سینا - ایران - صدا و سیما - جهاد دانشگاهی - شرکت نفت فلات قاره و بانک ها...

نمایش افراد حاضر درسایت

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم