29 اسفند 1396
A+ R A-

خون شناسی

خون شناسی یا هماتولوژی‏ به مطالعه یاخته‌های خونی، انعقاد خون و فرایند خونسازی می‌پردازد. این علم مقدار و ساختمان و عمل سلولهای خونی، پیش سازهای سلولهای خونی در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما و عمل پلاکتها و پروتئین‌هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.

خون بافت پیوندی تخصص یافته‌ای است که سلولهای آن در داخل ماده زمینه‌ای مایعی به نام پلاسما شناورند. عناصر تشریحی این بافت گویچه ها (گلبولها) شامل گلبول های قرمز ،گلبول های سفید و پلاکتها هستند که هرکدام وظایف مختلفی را به عهده دارند. خون این مایع حیات بخش زندگی اعمال شیمیایی و فیزیولوژیکی بسیار متنوعی را انجام می دهد. اعمال حیاتی خون شامل تنفس (انتقال اکسیژن ار ریه ها به بافت ها و انتقال CO2 از سلولها به ریه ها)، تغذیه و دفع (انتقال مواد غذایی به سلولها و انتقال مواد دفعی به کلیه ها، پوست و روده ها) ،تنظیم حرارت بدن ، تنظیم تعادل آب و حفظ تعادل اسید و باز، دفاع در برابر عفونت ها توسط گلبول های سفید و حفاظت ایمنی توسط آنتی کر ها، تنظیم سوخت و ساز بدن ، انتقال هورمون ها و دیگر متابولیت های بدن می باشد. هموگلوبین جزء اصلی گلبول قرمز بوده و پروتئینی است که وسیله انتقال اکسیژن و دی‌اکسید کربن می‌باشد. کم خونی که عبارت از کاهش غلظت هموگلوبین ، تعداد یا اندازه گلبولهای قرمز به مقادیر کمتر از طبیعی می‌باشد، حالت بسیار شایعی است که عارضه متداول بسیاری از بیماریها به شمار می‌رود. علل کم خونی در سه مقوله پاتوفیزیولوژیک قرار دارد: نقص در تولید هموگلوبین ، از دست دادن خون یا افزایش تخریب گلبولهای قرمز (همولیزَ) که بیش از توان مغز استخوان برای جبران آن باشد. 

بررسی کمی گویچه‌های سفید شامل شمارش کل گویچه‌های سفید (WBC) و شمارش نسبی و مطلق اشکال مختلف آنها می‌باشد. اصطلاح لکوسیتوز به معنای افزایش کل گلبولهای سفید و لکوپنی به معنی کاهش کل گلبولهای سفید از حد طبیعی است. لوسمی ، تکثیر یا تجمع بدخیمانه سلولهای سازنده لکوسیتها همراه یا بدون مشاهده در خون محیطی است.

شمارش پلاکت ها از دیگر مواردی است که در بخش خون شناسی انجام می پذیرد. کاهش تعداد پلاکت ها (ترومبوسیتوپنی) و افزایش تعداد آنها (ترومبوسیتوز) هردو می تواند منجر به عوارضی شود که با توجه به تعداد پلاکت ها درجات مختلفی از وخامت حال بیماران را شامل می شود. بررسی میزان و عملکرد فاکتورهای انعقادی خصوصا در بیماران تحت درمان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که این مهم از وظایف بخش انعقاد می باشد.

با توجه به توضیحات فوق می توان ادعا کرد که بخش هماتولوژی یکی از مهمترین بخش ها در آزمایشگاه های تشخیص طبی است که به علت حساسیت ویژه آن ، وجود دستگاه های پیشرفته و پرسنل تحصیلکرده و با تجربه از ضروریات آن می باشد. امروزه وجود دستگاه های شمارشگر سلولی (آنالایزر) و سنجش انعقاد (کواگولامتر) همراه با دیگر دستگاه ها از اساسی ترین تجهیزات در بخش خون شناسی بوده که بررسی پارامترهای های پیش گفته بدون آنها امکان پذیر نمی باشد. 

آزمایشگاه تشخیص طبی بوعلی با دارا بودن به روز ترین دستگاه های مورد نیاز این بخش از جمله آنالایزرهای پیشرفته H*1 و mindray-6800  و mindray-5800 به همراه دستگاه تمام اتوماتیک تستهای انعقادی LABiTec  و همچنین دستگاه تمام اتوماتیک سنجش رسوب سلولی ( سدیمان سلولی ) با بهره گیری از کادر مجرب و تحصیلکرده ، ضمن انجام کلیه آزمایش های تخصصی بخش خون شناسی ارائه دهنده خدمات به بیماران محترم می باشد.

 

بیمه های طرف قرارداد

تامین اجتماعی - خدمات درمانی -نیروهای مسلح -ایرانیان - بنیاد شهید - سایر اقشار و حمایتی - کمیته امداد - روستائیان و عشایر - دانا - سینا - ایران - صدا و سیما - جهاد دانشگاهی - شرکت نفت فلات قاره و بانک ها...

نمایش افراد حاضر درسایت

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم