22 اردیبهشت ماه ، روز جهانی پرستار

22 اردیبهشت ماه ، روز جهانی پرستار

1398/02/22

◀️ عنوان

22 اردیبهشت ماه ، روز جهانی پرستار
 

🔺 روز پرستار بر همه پرستاران عزیز مبارک‼️

* روز جهانی پرستار هرساله در ۱۲ ماه مه به منظور قدردانی از پرستاران، در اقصی نقاط جهان گرامی داشته می شود.
* به این خاطر که زادروز فلورانس نایتینگل پرستار انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن در ۱۲ مه است، این روز به عنوان روز پرستار انتخاب شده است.فلورانس نایتینگل (زادهٔ ۱۸۲۰ - درگذشتهٔ ۱۹۱۰ میلادی)، مشهور به بانوی چراغ به دست، پرستار و ریاضیدان و آماردان بزرگ انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن بود.
درسیستم ایمنی معمولابیشتر صحبت در مورد سلولهایی است که در خط مقدم حضوردارند و در جهت نابودی عمل می کنند.اما کمتر در مورد سلولهای پرستار که از لنفوسیت های T نابالغ در تیموس حمایت می کنند صحبتی به میان می آید.تیموسیت هایی که هنوز ناتوان ونیازمند کمک هستند به لطف وجود سلول های پرستار در تیموس تیمار می شوند وتیموپوئیتین و IL7  که اکسیر زندگی است سخاوتمندانه در اختیارشان قرار می گیرد.
* تیموسیت ها برای ادامه ی حیات خود بی شک به برهمکنش دائمی با سلول های پرستار تیموسی نیازمند هستند.
به فلورانس نایتینگل لقب بانوی چراغ به دست داده شده زیرا او با تحمل بی خوابی درتمام طول شب برسر بیماران می گشت و ضمن درمان به آنها دلداری می داد.دقیقا می توان به بسیاری از سلولهای سیستم ایمنی لقب سلول های چراغ به دست را داد.
* فیبروبلاست ها همیشه و همیشه نقش حمایتی برای تکامل و عملکرد سیستم ایمنی داشته اند.
ماکروفاژهای آلترناتیو اسبق یا همان ماکروفاژهای M2 فعلی بعد از التهاب وکشت و کشتار وسیع فعالیتشان را آغاز می کنند.آن ها به ترمیم  وبا تولید VEGF به ساخت مجدد رگ ها کمک می کنند.با تولید TGF بتا سعی در برقراری آرامش دارند.درود بر ماکروفاژهای چراغ به دست بدنمان! لنفوسیت های کمکی فولیکولی ( TFH ) درست در جایی که هیچ کس انتظارش را ندارد ( مرکز زایگر درون فولیکول های ثانویه ) هستند تا به سنتروسیت های زیر فشار برای عبور موفق از موانع دشوار کمک کنند.

* سلول های بنیادی مزانشیمی را هم می توان گروهی دیگر از پرستاران دلسوز بدنمان در نظر بگیریم.سلول هایی که هستند تا به بازسازی کمک کنند .سلول هایی که نه تنها ایمنی زایی ندارند بلکه به شدت پاسخ های سیستم ایمنی بدنمان را سرکوب می کنند.
لنفوسیت های T و B تنظیمی را هم می توان پرستاران ایمنی تطبیقی بدنمان بدانیم که همواره هستند و مراقبند تا سربازان آسیبی به سلول های سالم نزنند .
* نوتروفیل های N2 بر خلاف گروه دیگر بیشتر به فکر ترمیم و رشد هستند تا بلعیدن و نابودی . اما بی تردید مهربان ترین و دلسوزترین پرستار سیستم ایمنی دندرتیک سل هایی هستند که لنفوسیت های T نایو فعال شدن خود، بقای خود، را وام دار آن ها هستند.
پرستار:  فقط یک کلمه دیگر برای توصیف فردی است که به اندازه کافی قوی باشد تا هر چیزی را تحمل کند و به اندازه کافی نرم باشد ، تا هر کسی را درک کند.روز پرستار بر همه پرستاران عزیز مبارک❤️❤️


◀️ منبع

ایمونولوژی تودی

نویسنده

محسن احمدی

  • کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی

  • کارشناس علوم آزمایشگاهی

  • دستیار پژوهش در بخش تحقیقات و توسعه آزمایشگاه تشخیص پزشکی بوعلی قم

  • مدیر دفتر و مسئول امور دانشجویی شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی (یوسرن) در بوعلی

  •