یوسرن بوعلی

یوسرن بوعلی

1397/08/01

افتتاح سی و ششمين دفتر شبكه بين المللی يوسرن در مركز آزمايشگاه تشخيص پزشكی بوعلی استان قم 

یوسرن (USERN) شبكه ي جهاني آموزش و پژوهش علمي است كه مخفف Universal Scientific Education and Research Network است.
اين شبكه در انتهاي سال ٢٠١٥ تاسيس و اساسنامه آن نوشته شده است. 

يوسرن با هدف گسترش آموزش و پژوهش علميِ اخلاق محور و بشر دوستانه و در نهايت پيشرفت علم براي اهداف غيرنظامي و مصالح عمومي در تمام ٢٢ رشته علمي در دنيا ايجاد شده است. اجراي پروژه هاي علمي #بين_المللي، #بين_رشته_اي و ايجاد بستري براي ارتباط بهتر ميان پژوهشگران جوان و دانشمندان مجرب در تمام دنيا از برنامه هاي پيش روي اين شبكه است. موسس يوسرن، دكتر نيما رضائي هدف از تاسيس اين شبكه را از بين بردن هر گونه مرزي براي علم و دانش مطرح مي كند. مرزهاي بين رشته هاي مختلف با فوق تخصصي شدن رشته ها روز به روز بيشتر مي شود و مرزهاي جغرافيايي هم مي تواند مانع پيشرفت سريع علم شود. مرز ديگري كه در روابط علمي افراد به چشم مي خورد مرز ميان دانشمندان با تجربه و پژوهشگران و دانشمندان جوان است. ايجاد يك شبكه علمي جهاني براي گسترش ارتباطات علمي بدون مرز بين رشته اي، مرز جغرافيايي و مرز ميان دانشمندان با تجربه و جوان چشم اندازي است كه يوسرن براي رسيدن به آن در تلاش است.

بورد مشاورين علمي اين شبكه متشكل از دانشمندان يك درصد برتر تمام ٢١ رشته علمي كه توسط ESI معرفي شده اند و برندگان جايزه #نوبل، ابل و جايزه يوسرن هستند.

تيم اجرايي يوسرن از دانشجويان و فارغ التحصيلان علاقه مند تشكيل شده است كه به انجام امور اجرايي اين شبكه مي پردازند.

يوسرن براي پيشبرد اهداف متعالي خويش امكاناتي را براي انجام فعاليت علمي در قالب شبكه مجازي ايجاد كرده است. سايت يوسرن به آدرس usern.org پذيراي عضويت اساتيد، پژوهشگران، دانشجويان و فارغ التحصيلان تمام ٢١ رشته علمي از تمام جهان است.

اعضا يوسرن مي توانند با تاسيس گروه هاي آموزشي و پژوهشي در حيطه مورد علاقه و تخصصي خود و يا عضويت در گروه هاي موجود به انجام پروژه هاي علمي بپردازند. اين گروه ها پس از تاييد توسط يكي از اعضاي بورد مشاورين علمي مي توانند فعاليت خود را آغاز كنند.

كنگره بين المللي يوسرن از جمله ساير برنامه هايي است كه هر ساله با سخنراني دانشمندان يك درصد برتر و برندگان جايزه نوبل و ابل به صورت بين رشته اي برگزار مي شود.  كنگره سال ٢٠١٦ در تهران برگزار شد و ٢٠ سخنران برتر جهان از ٤ قاره در آن به سخنراني پرداختند. دومين كنگره يوسرن در سال ٢٠١٧ در اوكراين و با همكاري ٥ دانشگاه اوكرايني برگزار شد. در سال ٢٠١٨ اين كنگره در ايتاليا برگزار مي شود.

هر ساله در اختتاميه كنگره در روز ١٠ نوامبر كه مصادف با روز جهاني علم براي صلح و پيشرفت است جايزه بين المللي يوسرن با هدف حمايت از دانشمندان جوان به پژوهشگران برتر زير ٤٠ سال در ٥ دسته بندي اصلي علم شامل Formal Sciences, Physical Sciences, Biological Sciences, Medical Sciences, Social Sciences است اهدا مي شود. 

برگزاري سخنراني هايي توسط دانشمندان خارج از كشور با برند "يوسرن تاك"، برگزاري سخنراني هاي عمومي و جذاب براي مخاطبين با برند "يوسرن مينياتور تاك"، برگزاري كارگاه هاي علمي، ارائه گرنت هاي علمي پژوهشي، ارائه صفحه اختصاصي در سايت يوسرن براي بارگذاري رزومه علمي، امكان مشخص نمودن منتي و منتور علمي در سايت يوسرن از جمله ساير فرصت هاييست كه يوسرن در اختيار پژوهشگران جوان قرار مي دهد.

سی و ششمين دفتر شبكه بين المللی يوسرن در مركز آزمايشگاه تشخيص پزشكی بوعلی استان قم در روز شنبه 1397/7/28 با حضور دکتر سید امیر مومنی و دکتر محمد خازنی و جمعی از اساتید و دانشجویان در بخش تحقیقات و توسعه آزمایشگاه بوعلی افتتاح گردید. 

یوسرن بوعلی امیدوار است تا با کمک دانشجویان و پژوهشگران رشته های مختلف گامی هرچند کوچک در ارتقا فعالیت های علمی استان قم بردارد و به همین منظور آمادگی خود را برای شروع همکاری با مراکز مختلف اعلام می نماید.