آزمایش خون برای تشخیص آلزایمر

آزمایش خون برای تشخیص آلزایمر

1398/04/13

◀️ عنوان

آزمایش خون برای تشخیص آلزایمر

🔺 مقدمه

تحقیقات جدید نشان می دهد آزمایش خون که برای تشخیص بیماری آلزایمر ایجاد شده بود، به طور صحیحی سطح پروتئین بتا آمیلوئید را در تمام مراحل بیماری تشخیص می دهد و این سطح از دقت همان میزانی است که یک آزمایش باید داشته باشد تا بتوان از آن به عنوان یک آزمایش تشخیصی در آزمایشگاه های تشخیص پزشکی در سراسر جهان استفاده نمود.

🔺 توضیحات بیشتر راجع به این آزمایش

تغییرات مغزی که منجر به بروز علائم بیماری آلزایمر می شود، می تواند ده ها سال پیش از هر گونه علایم دیگری قابل مشاهده باشد.
در واقع، برخی مطالعات اخیر ادعا می کنند که تغییرات بیوشیمیایی مشخصی در مغز تا 34 سال قبل از شروع علایم رخ می دهد. 
شروع درمان بیماری آلزایمر در سریع ترین زمان ممکن می تواند اثر بخشی درمان را به حداکثر برساند، به همین جهت، محققان تلاش کرده اند تا آزمایش های خونی مشخصی برای بیماری آلزایمر ایجاد کنند.
در سال گذشته، یک تیم از دانشمندان آزمایشی را توسعه دادند که می تواند مقادیر پروتئین بتا آمیلوئید را در نمونه های خون افراد با استفاده از تکنولوژی حسگر ایمنی مادون قرمز شناسایی کند.
وجود مقادیر زیاد این پروتئین در مغز، مشخصه ای از بیماری آلزایمر است. از طرفی، در تحقیقی که توسط دکتر نیکلاس ماتسون – پزشک بیمارستان Skåne  سوئد انجام شد، مشخص گردید که بررسی تغییرات مقادیر پروتئین دیگری به نام neurofilament light با استفاده از یک آزمایش خون می تواند پیشرفت آلزایمر و این که آیا دارویی که توسط پزشک برای بیمار استفاده می شود کارامد هست یا خیر! 
طی دو مطالعه ای که در آن 842 شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفتند (265 نفر مبتلا به اختلال شناختی خفیف بودند که پیش از ابتلا به زوال عقل هستند) و در یک گروه داوطلب معتبر از 237 شرکت کننده (109 نفر از آنها) اختلال شناختی خفیف داشتند و 94 نفر از آنها مبتلا به آلزایمر بودند، مشخص گردید که این آزمایش "به درستی مقادیر β-آمیلوئید مغز را در تمام مراحل بیماری آلزایمر، به درستی پیش بینی می کند". 
محققان امیدوارند که این آزمایش به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا آلزایمر را دقیق تر و زودتر تشخیص دهد و به این ترتیب دسترسی مردم به درمان و چشم انداز کلی آنها را بهبود ببخشد.
با استفاده از این آزمایش، "آزمایش های غیر ضروری و  PET scans کاهش می یابد و همچنین هزینه های آزمایش بین 50 – 30 درصد کاهش می یابد.
گام بعدی برای تایید این روش ساده برای نشان دادن بتا آمیلوئید از طریق تجزیه و تحلیل نمونه خون این است که کارایی این آزمایش در یک جمعیت بزرگتر آکه در آن بروز بیماری آلزایمر پایین است، مورد بررسی قرار گیرد.

◀️ منبع

https://bit.ly/2J77uPD

نویسنده

محسن احمدی

  • کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی

  • کارشناس علوم آزمایشگاهی

  • دستیار پژوهش در بخش تحقیقات و توسعه آزمایشگاه تشخیص پزشکی بوعلی قم

  • مدیر دفتر و مسئول امور دانشجویی شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی (یوسرن) در بوعلی