کشف ارتباط بین ابتلا به  آپاندیسیت و آلرژِی

کشف ارتباط بین ابتلا به آپاندیسیت و آلرژِی

1398/01/24

◀️ عنوان

 کشف ارتباط بین ابتلا به  آپاندیسیت و آلرژِی

◀️ کودکان مبتلا به آلرژی کمتر به آپاندیسیت شدید مبتلا می شوند.

🔺 همیشه پای سیستم ایمنی در میان است‼️

بر اساس مطالعه جدید که در دانشگاه Lund  سوئد انجام پذیرفته است کودکان مبتلا به آلرژی ریسک کمتری برای ابتلا به آپاندیسیت شدید  دارا هستند. Martin Salö محقق و پزشک متخصص در این باره می گوید ما برای یک دهه در بیمارستانمان  کودکانی که تحت جراحی به علت  آپاندیسیت  قرار گرفتند را  مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم ابتلا به انواع آلرژی باعث می شود تا کودکان سه برابر کمتر به فرم شدید و پرعارضه از  آپاندیسیت مبتلا شوند.
از میان موارد ابتلا به آپاندیس یک سوم از کودکان مبتلا به فرم شدید آن  می شوند که معمولا به چندین جراحی نیاز دارد و مدت زمان بیشتری فرد را در بیمارستان بستری میکند.اما هنوز مشخص نیست که چرا بعضی از کودکان بر خلاف سایرین به فرم شدید این بیماری مبتلا می شوند.آیا می توان با انجام آزمایش خون این نوع از آپاندیسیت را تشخیص داد؟آیا رد پای سیستم ایمنی در ایحاد این تفاوت وجود دارد؟
* یک تئوری پیشنهادی  برای توجیه این موضوع تفاوت در پاسخ های ایمنی در بین مبتلایان به آپاندیسیت و آپاندیسیت شدید می باشد.بر اساس این تئوری با توجه به اینکه در  کودکان مبتلا به آلرژی پاسخ های ایمنی در مقایسه با کودکان  غیر آلرژیک متفاوت است بنابراین ریسک ابتلا به فرم شدید از آپاندیسیت در آن ها کمتر است.
* اMartin Salö معتقد است که نتایج این مطالعه مهر تاییدی است بر این موضوع که  تفاوت پاسخ های ایمنی عامل تعیین کننده برای ابتلای بعضی از کودکان به فرم شدید از آپاندیسیت است و این موضع امید برای ایجاد روش های جدید مبتنی بر آزمایش خون برای تشخیص فرم شدید از این بیماری افزایش می دهد.

◀️ منبع

ایمونولوژی تودی
 

نویسنده

محسن احمدی

  • کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی

  • کارشناس علوم آزمایشگاهی

  • دستیار پژوهش در بخش تحقیقات و توسعه آزمایشگاه تشخیص پزشکی بوعلی قم

  • مدیر دفتر و مسئول امور دانشجویی شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی (یوسرن) در بوعلی

  •